İstanbul Osmanlı Eserleri Turu

İstanbul, Türkiye - Haritada Görüntüle
 • 1 Gün
 • Pazartesi Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar
 • Min Age : 7+
Açıklama

Geçmişten günümüze Osmanlı eserleri (yarım gün – öğleden sonra turu). İstanbul’un fethinden önce ilk 6 padişah Bursa’da defnedilmiştir. Fetihten sonraki 29 padişah İstanbul’da defnedilmiştir. Bir tanesi de Şam’ da defnedilmiştir. 29 padişahın defnedildiği İstanbul’da 14 adet padişah türbesi bulunmaktadır. Bir türbe içerisinde birden fazla padişah defnedildiği için sayı 14’te kalmıştır.

 • Topkapı Sarayı (Kutsal Emanetler)
 • Aya İrini Kilisesi * Zaman yetersizliğinden ziyaret gerçekleşmeyebilir
 • Gülhane Parkı * Zaman yetersizliğinden ziyaret gerçekleşmeyebilir
Bu turda Türkçe rehberlik hizmeti verilmemektedir.Üç İmparatorluğa Başkentlik Yapan Şehir: İstanbul

Zaman yetersizliği nedeniyle Aya irini kilisesi ve Gülhane parkı ziyaretleri gerçekleşmeyebilir.

İstanbul, Osmanlı sultanı Fatih Sultan Mehmed tarafından fethedildikten sonra üç gün içinde şehirde kontrol ve sükunet sağlandı. Ardından görkemli şenliklerle fetih kutlanmıştır. Kutlama şenliklerinden sonra Fatih Sultan Mehmed askerlerin şehirde dolaşmasını yasaklamıştır. Şehirdeki Rumların kendi dinleri ve gelenekleri ile yaşayabileceği duyuruldu. Ayrıca Fatih Sultan Mehmed istanbul da yaşayan Ortodokslara boş bulunan Patriklik makamına patrik seçmelerini istedi.

Otelden alınma ve gruba katılma, ve ardından erken ve orta dönem Osmanlı padişahlarının ikametgahı olan görkemli Topkapı Sarayı’nın ziyareti. Topkapı sarayı Osmanlı padişahlarının başlıca ikametgahı ve 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkeziydi. Ziyaretimiz sırasında muhteşem İmparatorluk Hazinesi, Bağdat Köşkü, Kutsal Emanetler ve dünyanın en iyi Çin seladon seramik koleksiyonlarından birini içeren Mutfak Bölümünü göreceğiz. Harem, Osmanlı padişahı dışında herkese yasak olan bölüm de Topkapı sarayının içinde bulunur.

Aya İrini, Kutsal Barış Kilisesi * Zaman yetersizliğinden ziyaret gerçekleşmeyebilir

Bir sonraki durağımız olan muhteşem Aya İrini. İstanbul’da 19. yüzyıla kadar cephanelik olarak kullanıldığı için camiye dönüştürülmeyen birkaç kiliseden biridir. Aya İrini, rivayete göre, Hristiyanlık öncesi bir tapınağın bulunduğu yerde durduğu, ve şehrin Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkentine dönüştürülmesiyle Bizans’ta inşa edilen ilk kilise olma ayrıcalığına sahip olduğu söylenir.

Gülhane parkı * Zaman yetersizliğinden ziyaret gerçekleşmeyebilir

Turumuzun son ziyareti, bir zamanlar görkeml Topkapı Sarayı’nın dış bahçelerinin bir parçası olan, ve Osmanlı İmparatorluğu’nun modernleşmesinde çok önemli bir rol oynayan hak ve özgürlükler bildirgesi Gülhane Fermanı’nın yer aldığı Gülhane Parkı olacaktır. Gülhane Parkı, Cumhuriyetin ilanından sonra uzun yıllar İstanbul Hayvanat Bahçesi’ne ev sahipliği yapmıştır.

Tur bitimi ve otellere dönüş.

Topkapı sarayı

İstanbul Sarayburnu’ndaki Doğu Roma Akropolü üzerindeki 700.000 metrekarelik bir alana inşa edilen Topkapı Sarayı’nın yapımına, İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet ’in emriyle 1460 yılında başlanmıştır. Yapımı 18 yıl sürmüştür. 1478 yılında tamamlanan saray, yaklaşık 4 yüzyıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu devletinin idare, eğitim ve sanat merkezi olarak kullanılmıştır.

Ayasofya tarafındaki Saltanat kapısı aracılığıyla giriş yapılan bu görkemli yapı, iç içe geçmiş 4 avludan oluşur. Günümüzde 300.000 metrekarelik alanı kaplayan bu görkemli sarayın çevresinde geniş bahçeler ve meydanlar bulunuyor. Sarayı çevreleyen bu bahçelerin içerisinde zamanla başta Çinili Köşk, Sepetçiler Kasrı ve İncili Köşk olmak üzere çok sayıda muhteşem yapılar inşa edilmiştir.

19. yüzyılın ortalarında hanedanın Dolmabahçe Sarayı’na taşınması sonucunda saray idari işlevini yitirimiş ancak sadece törenler için kullanılmıştır. 3 Nisan 1924 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilmiştir. Bu eşsiz güzellikteki müzenin 300.000 parçalık koleksiyonunda dünyanın çeşitli yerlerinden gelen porselenler, mutfak eşyaları, gümüşler, padişahlara ait portreler bulunmaktadır. Ayrıca islamiyetin kutsal eşyaları ve özel eşyalar ile imparatorluk hazinesi gibi kültürel anlamda eşsiz eserler bulunuyor.

Yarım günlük Osmanlı kalıntıları turu için İstanbul’un merkezi konumdaki otellerinden klimalı, sigara içilmeyen tur otobüsü ile hareket ediyoruz. Şehir merkezi dışındaki otellerden teslim alma talepleri ek ücrete tabidir. İstanbul Anadolu yakasından karşılama hizmeti verilmemektedir.

Otellerde buluşma noktası otel lobisi veya otel giriş kapısıdır. Lütfen belirtilen karşılama saatinden 5 dakika önce hazır olun.

Yarım Gün Öğleden Sonra Osmanlı Eserleri İstanbul Şehir Turu

Otelden alma ve bırakma hizmeti istanbul merkezi otellerinden sağlanmaktadır. Alma ve bırakma alanımızın dışındaki otellerden alma ve bırakma ek ücrete tabidir.

Osmanlı ve Bizans mirasları: Tam gün tur.
(Ekstra bölümünden seçilebilr)
Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Bizans Hipodromu ve Kapalı Çarşı ziyaret edilir. Öğle yemeği dahildir. Otellerden alma saati 08:30’dur.

Yarım Gün Öğleden Sonra Osmanlı Emanetler İstanbul Şehir Turu Tur Programı

Osmanlı İmparatorluğu’nun kalıntılarını keşfetmek için öğleden sonra yarım günlük bir İstanbul turuna çıkın.

 • İstanbul’da merkezi konumdaki otellerden araçla alma
 • Topkapı Sarayı’nı ziyaret (giriş ücreti dahildir), yaklaşık 400 yıl Osmanlı padişahlarının ikametgahı olmuştur. Saray kompleksi dört ana avludan, İslam dünyasının önemli kalıntılarından, Muhammed’in saati ve kılıcından oluşmaktadır.
 • Topkapı sarayı harem bölümü (ekstradır)
 • Aya İrini kilisesi ziyareti * Zaman yetersizliğinden ziyaret gerçekleşmeyebilir
 • Gülhane parkı ziyareti * Zaman yetersizliğinden ziyaret gerçekleşmeyebilir
 • Tur sonu ve otellere dönüş
 • Turdan sonra grubu şehirde bırakabilirsiniz.

Osmanlı ve Bizans mirasları: Tam gün tur.
(Ekstra bölümünden seçilebilr)
Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Bizans Hipodromu ve Kapalı Çarşı ziyaret edilir. Öğle yemeği dahildir. Otellerden alma saati 08:30’dur.

Başlama-Bitiş:
İstanbul
Süre
Yaklaşık 4 Saat
Konaklama:
Yok
Tarih
Pazartesi Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar
Fiyata Dahil Olanlar:
İstanbul’un merkezi konumdaki otellerinden alınma
Topkapı sarayına giriş ücreti
Profesyonel lisanslı tur rehberi
Servis ücretleri ve yerel vergiler
Boğaz gezisinde feribotta yiyecek ve içecekler
Yiyeyecek – İçecekler
Kişisel giderler
Konum