İstanbul şehir turu: Topkapı Sarayı ve Ayasofya

İstanbul, Türkiye - Haritada Görüntüle
 • 1 Gün
 • Pazartesi Çarşamba Perşembe Cumartesi
 • Min Yaş : 7+
Açıklama

Topkapı sarayı, Ayasofya ve daha fazlası: İstanbul şehir turu – Vigo Tours İstanbul. Hem asyalı hem de avrupalı bir şehir olan İstanbul yüzlerce yıldan bu yana her köşesi ile her ziyaretçisini büyülemiştir. Tarihin derinliklerinden gelen yüzlerce mükemmel yapılarıyla şehirlerin efendisi İstanbul eşsiz bir güzelliktir. İstanbul turları ve gezileri.

 • Aya Sofya
 • Sultan Ahmet Camii
 • Hipodrom Meydanı
 • Kapalıçarşı
 • Topkapı Sarayı (Pazar günü kapalı)
 • Kutsal Emanetler
 • Aya İrini Kilisesi
 • Gülhane Parkı
İMPARATORLUK VE İHTİŞAMLI OSMANLI ESERLERİ TURU
Bu turda Türkçe rehberlik hizmeti verilmemektedir.İstanbul’un Bizans ve Osmanlı eski eserleri

İstanbul Türkiyenin en büyük şehridir. Dünyanın 15 nci büyük şehridir. Dünyada birden fazla kıtada olan tek şehirdir. Boğazın 2 yakasını ve doğal liman olan Haliç’i içine alan çok geniş bir alanı kaplar.

Bu tam günlük İstanbul şehir turumuzda İstanbul’ un en önemli 4 tarihi değeri olan eşsiz Aya Sofya müzesi, muhteşem Sultanahmet camii, 600 yıllık kapalı çarşı ve sarayların efendisi Topkapı Kraliyet sarayını gezeceğiz. Bununla beraber Hipodrom meydanını da ziyaret edeceğiz.

Sultanahmet Meydanı da ismini Sultanahmet Camii’nden almıştır. Bu değerli yapı Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul’a armağan edilmiş en önemli eserlerin başında gelmektedir. Sultanahmet Camii, Osmanlı Sultanı I. Ahmet tarafından 1609 – 1616 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Klâsik Türk sanatının en tipik örneği olan eser, orijinal olarak 6 minare ile inşa edilen ilk camidir. Tüm Osmanlı camilerinde en önemli unsurlardan biri olan kubbe, Sultanahmet Camii’nde çok daha görkemlidir. Ana kubbe 43 metre yüksekliğinde ve 23.5 metre çapındadır. Bu ölçüler Mehmet Ağa’nın bir mühendis olarak kabileyetin gösterir. Sultanahmet Camii’nin mimarisi Osmanlı ile Bizans kilise mimarisinin 200 yıllık tecrübesinin birleşimi sonucu müthiş bir hale gelmiştir. Ayasofya’dan esintiler bulunmasına rağmen bilen İslami mimari de ağır basar ve klasik dönemin muhteşem eseri olarak bilinir. Mimari yapısı olarak Sultanahamet Camii için çok mahirane yerleştirilen 260 pencere sayesinde ferah bir havaya bürünmüştür. Pencerelerin yerleştiriliş şeklinden dolayı büyük kubbe sanki havada asılı gibi durur. Bu cami, emsallerinin hiçbirinde olmadığı kadar aydınlık ve ferahtır.

Türkiye ve İstanbul’da en çok ziyaret edilen müzeler arasında 1. sırada yer alan Ayasofya müzesi yıllara meydan okuyan ve dünya üzerinde iki büyük din için önemli bir yapı. Bu yazımızda Ayasofya hakkında kısa bilgiler verelim.

İstanbul’un Bizans Döneminden günümüze gelmeyi başaran en önemli anıtı şüphesiz dünyanın sekizinci harikası olarak gösterilen ve Bizans’ın en görkemli eseri olan Ayasofya’dır. Konstantin ile birlikte Bizans İstanbuluna en önemli katkıları sağlayan İmparator Justirianus’un eseri olan Ayasofya, boyutuyla ve görkemiyle yüzyıllarca dünyanın en abidevi yapısı olarak kalmıştır. İstanbul’un geçirdiği yangın, deprem gibi birçok felakete de göğüs gererek günümüze değin ulaşmayı başarmıştır.
Ayasofya Kilisesi inşaatı Jüstinyen tarafından 532 yılının Ocak ayında başlatılmıştır. Mimarları Tralles’li (Aydın) Anthemios ve Milet’li İsidoros’dur. İnşaatı 5 yıl 10 ay sürmüş ve 27 Aralık 537 tarihinde tamamlanarak kullanıma açılmıştır.

Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul tarihinin görkemli tanığı…
Bir dönem cihana hükmetmiş Osmanlı padişahlarına ev sahipliği yapan Topkapı Sarayı, günümüzde o dönemin ihtişamlı hatıralarını yaşatan bir müze konumunda. Dünya tarihinde yeni bir dönem açan İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Topkapı Sarayı, 1478 yılından beri Haliç ve Boğaz’a hakim bir konumda, gururla yükseliyor.

Dünyanın dört bir köşesinden tarihin en önemli kişilikleri, Osmanlı padişahlarının huzuruna çıkmak için İstanbul’u ziyaret ettiklerinde Topkapı Sarayı’nda karşılanmış. Hazine Odası, Harem ve Saltanat Kapısı gibi bölümlerden oluşan avlulu bir yapıya sahip Topkapı Sarayı, inşa edildiği ilk zamanlardan beri Osmanlı’nın kalbi konumunda olmuş ve imparatorluk ışığı, buradan tüm cihana yayılmış…

Kapalı Çarşı İstanbul
Kapalı Çarşı, Fatih Sultan Mehmet döneminde 1461 yılında inşa edilmiştir. Kapalı Çarşı dünyanın en eski ve büyük kapalı çarşısı İstanbul şehrinin merkezinde yer alır. Dev ölçülü bir labirent gibi, 60 kadar sokağı, üç binden fazla dükkanı ile Kapalı çarşı, İstanbul’un görülmesi gereken, benzersiz bir merkezidir. Adeta bir şehri andıran, bütünü ile örtülü bu site zaman içerisinde gelişip büyümüştür. 15 yüzyıldan kalan kalın duvarlı, bir seri kubbe ile örtülü eski iki yapının etrafı sonraki yüzyıllarda, gelişen sokakların üzerleri örtülerek, ekler yapılarak bir alış veriş merkezi haline gelmiştir.

Fiyata Dahil Olanlar
Klimalı otobüslerle otelden alma ve otele bırakma
Öğle yemeği
Giriş ücretleri
Profesyonel lisanslı tur rehberi
Servis ücretleri
İçecekler
Kişisel harcamalar
Topkapı Sarayı’nın Harem bölümü
Alış Yeri
Otele alma ve bırakma hizmetleri yalnızca İstanbul’un Avrupa yakasındaki merkez otellerinden sağlanmaktadır. Çeşitli diğer bölgelerden veya havaalanı terminalinden yapılan alma ve bırakma için ek bir ücret talep edilebilir.
Buluşma Noktası
Otel resepsiyonuna yakın lobide. Sizi daha kolay bulmak için oda numaranıza ihtiyacımız olabilir.
Bilinmesi gereken ayrıntılar
Günlük Tam Gün Tur, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Hipodrom, Kapalı Çarşı, Öğle Yemeği, Topkapı Sarayı, Aya İrini Kilisesi, Gülhane Parkı. Müze ücretleri (Topkapı’daki Harem hariç) dahildir.
Vigo Tours, müze kapanması, tatiller, grevler, hava durumu ve diğer çeşitli olaylar gibi beklenmeyen durumlardan dolayı gezi güzergahını değiştirme hakkını saklı tutar.

Ayrıca geziler sırasında görülenler:
Valens Su Kemeri * Theodosius Dikilitaşı * Yılanlı sütun * Alman su çeşmesi Wilhelm II

Sultanahmet Camii, Cuma sabahları öğle namazı nedeniyle 13:00’e kadar dışarıdan ziyaret edilmektedir.

Pazar günleri Kapalıçarşı kapalı olduğu için Kapalıçarşı çevresindeki Nuruosmaniye Caddesi’ni ziyaret ediyoruz.

Topkapı sarayı Salı günleri kapalıdır.

Öğle yemeği: Ev yapımı Zeytinyağı ile marine edilmiş mevsim sebzeleri, Geleneksel peynirli rulo börek “Sigara Beurreck” , Mevsimlik bahçe yeşillikleri salatası, Pirinç ve haşlanmış mevsim sebzeleri eşliğinde servis edilen geleneksel ızgara köfte “Köfte”, mevsimlik taze meyve tabağı

*Vejetaryen menüsü de mevcuttur

Ek bilgiler
Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı ve Kapalı Çarşı tur programı
Muhteşem bir tarihi geçmise sahip bu kadim şehrin tarihten gelen eşsiz ve ihtişamlı değerlerini görmeden istanbul’dan ayrılmayın!

İstanbul’un Avrupa yakasındaki merkezi konumdaki otellerden araçla alma 08:30
Antik Hipodrom Ziyareti
Topkapı Osmanlı sarayı ve Kutsal Emanetler ziyareti
Öğle yemeği (dahil)
Ayasofya’nın ziyareti
Sultanahmet Camii ziyareti
Kapalıçarşı ziyareti
Aya İrini Kilisesi ziyareti
Tur sonu ve otele dönüş 17:00

Başlama-Bitiş:
İstanbul
Süre
Yaklaşık 8 Saat
Konaklama:
Yok
Tarih
Pazartesi Çarşamba Perşembe Cumartesi
Fiyata Dahil Olanlar:
Sigara içilmeyen klimalı otobüslerle otelden alma ve otele bırakma
Giriş ücretleri
Profesyonel lisanslı tur rehberi
Servis ücretleri ve yerel vergiler
Boğaz gezisinde feribotta yiyecek ve içecekler
Yiyeyecek – İçecekler
Kişisel giderler
Bahşişler
Otellere bırakma yok (tur Kapalıçarşı’da bitiyor)
Konum