İstanbul’un İmparatorluk ve Gizli Hazineleri

İstanbul, Türkiye - Haritada Görüntüle
 • 1 Gün
 • Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar
 • Min Yaş: 7+
Açıklama

Bu tam günlük ilgi çekici bulacağınızı düşündüğümüz turumuzda İstanbul’un imparatorluk önemli noktalarını keşfedin, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Hipodrom, Kapalı Çarşı, Süleymaniye Camii, Fener, Balat, İstanbul Surları, Demir Kilise ve Ortodoks Patrikhanesini ziyaret edin.

 • Aya Sofya
 • Sultan Ahmet Camii
 • Hipodrom Meydanı
 • Alman Çeşmesi
 • Kapalıçarşı
 • Süleymaniye Camii
 • Fener ve Balat Bölgesi
 • Bulgar Demir Kilisesi
 • Fener Ortodoks Patrikhanesi
 • Geleneksel Türk Çayı / Türk Kahvesi İkramı
İstanbul İmparatorluk Turu
Bu turda Türkçe rehberlik hizmeti verilmemektedir.Bu tur en az 4 kişi ile ya da 4 kişilik ücreti ödeyen daha az sayıdaki katılımcı ile de yapılır.

Turumuza Dünyanın Sekiz Harikası’ndan biri olarak kabul edilen, mimarlık tarihinde eşsiz bir yere sahip olan ve bu büyüklükte ve çağda günümüze ulaşan ender eserlerden biri olan Ayasofya’yı ziyaret ederek başlıyacağız. Ayasofya için yapıların efendisi” denilmektedir. Bir sonraki ziyaretimiz, adını iç mekanını süsleyen dünyaca ünlü nefis mavi İznik çinilerinden alan Sultanahmet Camii (Mavi camii) olacak. Sultanahmet camii (Mavi camii) orijinal olarak altı minareli olarak inşa edilmiş olan dünyadaki tek imparatorluk camisidir. Mavi Camiden (Sultanahmet camii) eski Bizans’ın spor ve sosyal etkileşim merkezi olan, 100.000 seyirciyi ağırlamış, ve Mısır Dikilitaşı ve Yılanlı Sütun gibi imparatorluğun her köşesinden objelerin yer aldığı ünlü Hipodrom Meydanı’na devam edeceğiz.

Ardından, Kaiser Wilhelm Çeşmesi olarak da bilinen Alman Çeşmesi’ne uğrayacağız. Çeşme, Alman İmparatoru II. Wilhelm’in 1898’de İstanbul’u ziyaretinin ikinci yıl dönümü anısına inşa edilmiştir. Çeşme Almanya’da yapılmış, daha sonra parça parça taşınarak 1900 yılında İstanbul’daki bugünkü yerinde monte edilmiştir. Neo-Bizans tarzı şadırvanın sekizgen kubbesi sekiz mermer sütuna sahiptir, ve kubbenin içi altın mozaiklerle kaplıdır. Ve Ardından dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşısı olan İstanbul Kapalı Çarşı’yı ziyaret ediyoruz. 4000’den fazla mağazasıyla küçük Asya’nın çok önemli bir ticaret merkeziydi. Kapalıçarşı’dan sonra yakınlardaki bir restaurantta lezzetli bir öğle yemeği alacağız.

Öğle Yemeği : Ev yapımı Zeytinyağı ile marine edilmiş mevsim sebzeleri, “Sigara Beurreck” peynirli geleneksel kızarmış börek, Mevsimlik bahçe yeşillikleri salatası, Pilav ve haşlanmış mevsim sebzeleri ile servis edilen geleneksel ızgara köfte, Mevsim meyveleri.

*Vejetaryen menüsü de mevcuttur

İstanbul Turunun Gizli Hazineleri
Öğle yemeğimizden sonra, İstanbul’un imparatorluk camilerinin en büyüğü ve en görkemlisi, ve bir mimarlık şaheseri olan Süleymaniye Camii’ni ziyaret edeceğiz. Osmanlı İmparatorluğu’nun 16. yüzyılın en parlak döneminden kalmadır, ve zamanının en büyük mimarı ve Klasik Osmanlı mimarisinin yaratıcısı mimar Sinan tarafından tasarlanmıştır. Büyük mimari usta mimar Sinan’ın tasarladığı 2 bin kadar yapıdan Süleymaniye Camii ve külliyesi en önemlileri arasında yer alıyor.

Ardından Haliç kıyısında bulunan Fener ve Balat bölgelerini ziyaret edeceğiz. Fener ve Balat, İstanbul’un en eski semtlerinden biri olup, semtlerin dar sokaklarında yer alan görülmeye değer tarihi renkli evleriyle oldukça ünlüdür. Bugüne kadar Balat’a ait en az bir fotoğraf görmüş olduğunuzdan eminiz. Geç Osmanlı Dönemi, ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Fener ve Balat semtlerinde ağırlıklı olarak İstanbul’un Ermeni ve Rum halkı yaşıyordu. Bu nedenle buradaki yemek kültürü çok çeşitlidir, ve bu semtler lezzetli restoranları ile tanınır. Rehberinizin infolarını dinlerken ünlü Geleneksel Türk Çayı & Türk Kahvemizi tatmak için mola vereceğiz.

Haliç bölgesindeki ziyaretlerimiz sırasında İstanbul surları kalıntılarını da göreceğiz; Aslen MS 5’ten kalma surlar, 19. yüzyılda şehir ortaçağ dönemindeki sınırlarını aştığı için bölümler sökülmeye başlayana kadar büyük ölçüde bozulmadan kalmıştır. İstanbul surlarının pek çok bölümü bugün hala ayaktadır.

Haliç bölgesinde gezimizin bir başka ilginç noktası da St Stephen Demir Kilisesi olacak. Bu bir Bulgar Ortodoks kilisesidir ve neo-Bizans tarzında prefabrike dökme demir elemanlardan yapılmış olmasıyla ünlüdür, ve oldukça ilgi çekicidir. Kilise İstanbul’daki Bulgar kökenlilere aittir. Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ni, ve Aziz Hireşdagabet Ermeni Ortodoks Kilisesi’ni ziyaret etmeden önce Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi’ni göreceğiz.

Balat semti, açık artırmalarda, ve bölgedeki antikacı dükkanlarında geçmişin kalıntılarının sahipliğini değiştirdiği müzayedecilerin uğrak yeridir. Antika avcıları şehrin bu bölgelerinde dolaşmayı çok severler, çünkü bu bölgede hangi bilinmeyen değerlerle karşılaşabileceğinizi asla bilemezsiniz. Ve Burada bu güzel turumuz sona erer ve otellere doğru yola çıkarız.
Tüm merkezi İstanbul otellerinden araçla alma ve bırakma fiyata dahildir. Alma ve bırakma alanından uzak otellerden turlara katılmak mümkündür, ancak ya ekstra ücret tahsil edilir, ya da alma bölgemizdeki bir noktadan alma bırakma yapılır.
Buluşma Noktası
Otellerde buluşma noktası otel lobisi veya otel giriş kapısıdır. Lütfen belirtilen alma saatinden 5 dakika önce hazır olunuz.
Bilinmesi gereken ayrıntılar
Lütfen tarafımızdan verilen karşılama saatinden 5 dakika önce otelinizin lobisinde hazır olun.

Bu tur en az 2 katılımcı ile yapılabilir

Sultanahmet Camii (Sultanahmet camii) Cuma sabahları öğle namazı nedeniyle 13:00’e kadar dışarıdan ziyaret edilmektedir.

Pazar günleri Kapalıçarşı kapalı olduğu için Kapalıçarşı çevresindeki Nuruosmaniye Caddesi’ni ziyaret ediyoruz.

Yürüme zorluğu çekenler için bu tur uygun değildir.

Ek bilgiler
İstanbul’un imparatorluk ve gizli hazineleri, tam gün turu
Tur programı

Merkezi konumdaki İstanbul otellerinden araçla alma
Aya Sofya
Sultanahmet Camii
Hipodrom Meydanı
Alman Çeşmesi
Kapalıçarşı
Süleymaniye Camii
Fener ve Balat Bölgeleri
Tarihi renkli evler
Geleneksel Türk Çayı / Türk Kahvesi
İstanbul’un Surları
Aziz Stephen Demir Kilisesi
Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi
Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi
St Hireşdagabet Ermeni Ortodoks Kilisesi
Tur sonu ve otellere dönüş

Başlama-Bitiş:
İstanbul
Süre
Yaklaşık 8 Saat
Konaklama:
Yok
Tarih
Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar
Fiyata Dahil Olanlar:
Gezi programında belirtilen giriş ücretleri
Profesyonel Rehberlik
Merkezi konumdaki İstanbul otelinden alma ve bırakma hizmeti
Öğle yemeği
Geleneksel Türk Çayı ve Türk Kahvesi İkramları Klimalı araçlarla ulaşım
Tüm dini ziyaretler için bağışlar
İçecekler ve kişisel harcamalar
Konum